System Flexi-Post

System Flexi-Post

System Flexi-Post to opatentowany system naciągnięcia bramek i rebounderów Quickplay. Odpowiada za stabilność, kształt i działanie produktu.

System ten charakteryzuje się tym, że w bramkach piłkarskich Quickplay słupki i poprzeczka są wykonane z mocnego poliestru oraz pozbawione jakichkolwiek usztywniających elementów typu metalowe słupki itp. Po złożeniu i postawieniu bramki dwa tylne słupki naprężają całą konstrukcję utrzymując odpowiedni kształt.

System Flexi-Post

Zalety:

1. Dzięki całkowitemu pozbyciu się usztywniających elementów konstrukcji głównej, bramki Quickplay są najlżejszymi i najłatwiejszymi w transporcie przenośnymi bramkami do piłki nożnej.

2. Dzięki systemowi Flexi-Post nasze bramki są również maksymalnie wytrzymałe i odporne. Wynika to z faktu, że pozbawiona sztywnych słupków i poprzeczki naciągnięta konstrukcja znacznie lepiej radzi sobie z mocnymi uderzeniami tak naprawdę ich unikając... Piłka ześlizguje się po słupku i albo wpada do bramki albo nie. Dokładnie jest to pokazane na poniższym filmie (akcja od 00:41):

Przednia część czyli słupki i poprzeczka to najbardziej narażone na obciążenia elementy bramki piłkarskiej. Muszą być odporne, stabilne i gotowe wytrzymać najmocniejsze uderzenia. W bramkach przenośnych, gdzie istotnym czynnikiem jest waga, rozmiar i ogólnie łatwość przenoszenia, nie można oprzeć konstrukcji na grubych stalowych elementach (o średnicy jak bramki meczowe lub niewiele mniejszej), które będą odbijały przed siebie najmocniejsze strzały. Bramka byłaby wtedy kilkukrotnie cięższa i straciła by swoją funkcję bramki przenośnej. Jej transport stał by się uporczywy i niewygodny a samo zmontowanie "pseudo-przenośnej" bramki mogłoby wymagać użycia zestawu kluczy.

W niektórych innych bramkach na rynku, które w rzeczy samej są przenośne, ich producenci zastosowali konstrukcję opartą na cienkich metalowych słupkach i poprzeczce z przodu (przykład poniżej). Takie rozwiązanie powoduje, że produkt jest łatwiejszy w transporcie niż w pierwszym przypadku ale jego wytrzymałość drastycznie spada. Cienkie i sztywne elementy o ograniczonej elastyczności nigdy nie będą tak odporne aby wytrzymać seryjnie mocne uderzenia mimo to w tego typu bramkach umieszczone zostały z przodu konstrukcji, która jest najbardziej narażoną na obciążenia częścią bramki. Ryzyko uszkodzenia wzrasta. Poniżej przykładowe zdjęcia takich konstrukcji:

Przenośne bramki piłkarskie ze sztywnymi elementami z przodu

Czy brak sztywnej konstrukcji to tak naprawdę zaleta czy wada?

To zależy jak na to patrzeć a spojrzeć trzeba w pierwszej kolejności na przeznaczenie bramek.

Typowe bramki meczowe o sztywnej metalowej ramie ważą zazwyczaj między 35 a 50 kg. Wykonane z metalu, o średnicy słupka ok. 10 cm przeznaczone są do stałego użytku stacjonarnego na obiektach sportowych lub boiskach.

Przenośne bramki piłkarskie powinny być składane i lekkie co przekłada się na łatwy transport i duże ale elastyczne możliwości treningowe. Wykorzystywane są głównie na treningach, obozach i zgrupowaniach. Znakomicie się sprawdzają gdy właściciel danej szkółki lub akademii podnajmuje zewnętrzny obiekt i potrzebuje dysponować własnym sprzętem, który można w szybki sposób złożyć a po treningu rozebrać i zabrać z powrotem.

Przenośne bramki do piłki nożnej są standardem wykorzystywanym w akademiach w całej Wielkiej Brytanii. Powoli staje się to widoczne także w Polsce. Można ich używać podczas gier treningowych (np. idealne do treningu gry na małej przestrzeni) jak i podczas typowych ćwiczeń treningowych. Różnorodność dostępnych rozmiarów pozwala dobrać swoją opcję niezależnie od wieku i zaawansowania trenujących.